Kapat
Excel Destek 962 4

EXCEL VB VİSUAL BASİC USERFORM OLUŞTURMA

EXCEL VB VİSUAL BASİC USERFORM OLUŞTURMA RESİMLİ ANLATIM

 

Excel userform oluşturma, Excel userform makro oluşturma, userform vb oluşturma, Visual Basic userform Oluşturma, userform resimli Anlatım, Excel VB Visual Basic Userform Nasıl Yapılır?, Excel VB Visual Basic Userform yapma, Excel VB Visual Basic Userform resimli anlatım, Excel VB Visual Basic Userform cevizpaylas.com anlatım, Excel VB Visual Basic Userform görsel anlatım, Excel VB Visual Basic Userform ne işe yarar?, Excel VB Visual Basic Userform1 nasıl yapılır, Excel VB Visual Basic Userform eğitim doküman, Excel VB Visual Basic Userform çalıştırma,

Sevgili Ceviz Paylaş ziyaretçileri Bu makalemizde “Userform” oluşturmayı anlatacağım. Yazımda kitap veya farklı dergi ve sitelerden aktarma olmamıştır. Tanımları yaparken kolay anlaşılır ve kısa olmasına dikkat edilmiş. Örnek verirken de akılda kalıcı olmasına özen göstermişizdir.

Excel VB Visual Basic “UserForm” ne işe yarar? Kısa bir bilgi verelim.

Userform adından da anlaşıldığı üzere Kişiye özgü menü kişiye özgü buton veya işe özgü kolay kısa yolların birleştiği ana ev, ortak havuz diye tanımını yapsak hata yapmış olmayız.

Excel VB Kişiye veya işe özgü menü nasıl yapılır?

Arkadaşlar öncelikle İşe başlamadan önce öğrenmek çok sabır ve meraklı insanların kolay ulaşabileceği bir durumdur. Excel Sayfamızı açalım. Çalışma sayfamızın üstüne gelerek Sağ tıklayalın. Resimde “1” ile gösterilen yer; Daha sonra açılan menüden “Kod Görüntüle” resimde “2” ile ifade edilen yere tıklayalın.

Resim 1:

Açılan VB sayfasında üst menülerden “Inser” menüsünden “UserForm“ tıklayın.

Resim 2:

Karşımıza size özgü oluşturacağınız bir menü yani ana sayfa yapılmış oldu Aşağıdaki Resimi incelerseniz “1” ile gösterilen alanda sayfa ile ilgili ayar ve görselleri ayarlayabilirsiniz. “2” alanda ise yapmış olduğunuz ayarların yani Userform ana sayfa gösterimidir.

Resim 3:

Pe ki bunu Excel sayfamızda nasıl çalıştıracağız? Userform Excel sayfamızda çalıştırmak için üst menülerden “Insert”  menüsünden “Module” Tıklıyoruz. Yeni makro oluşturmuş durumdayız.

Yukardaki kodu Kopyalayıp açmış olduğumuz makroya yapıştırıyoruz. “UserForm1” Sizin oluştururken verdiğiniz isim neyse o olsun biz isim değişikliği yapmadık.

Excel UserForm Göstermek için bir “Buton” Koyalım. Bunun İçin “Ekle”  Menüsünden “Şekiller” den Bir şekil seçip her hangi bir hücreye oluşturuyoruz.

Resim 4:

Şeklimizi Oluşturduk Şimdi Bu Şekle oluşturduğumuz Makroyu atamaya geldik. Şekil üzerine Sağ Tıklayıp “Makro Ata” Tıklıyoruz.

Resim 5:

Oluşturduğumuz Makro İsmini Seçip Tamam Diyoruz.

Resim 6:

Sonuç Olarak bize ait kısa yolların olduğu bir Ana Ekran oluşturmuş olduk. Olay İnternet sitelerin Ana sayfaları ile aynı mantık.

Önemli Not: Bu işlemi yaptıktan sonra Farklı kayıt et diyerek “Kayıt Türü” den “Makro içere Bilen Excel çalışma Kitabı” Seçip kayıt etmeyi unutmayın.

 

Saygılarımla:

Mustafa YILDIZ

“EXCEL VB VİSUAL BASİC USERFORM OLUŞTURMA” üzerine 4 yorum

  1. @zrail @zrail dedi ki:

    Yorumlarınız için teşekkür ederim

  2. öğrenci dedi ki:

    Teşekürler kardeş eline sağlık güzel anlatım bende artık yaparım diye düşünüyorum

  3. sevcan dedi ki:

    Çok teşekkürler güzel anlatım excel adina daha fazla yazi ve bilgi bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bot Kontrolü cevabı Rakamla Yazınız * Zaman sınırı bitmiştir. CAPTCHA yeniden yükleyin.